• Dávid Kidala

MLADÍ A PENIAZE: 5 rád, ako nastaviť svoje financie hneď pri prvom zamestnaní

Slováci nie sú práve priekopníci v robení správnych finančných rozhodnutí. Stále čerpajú z negatívnych skúseností so starými nekvalitnými poistnými zmluvami, nie sme naučení vytvárať a ako vytvárať finančné rezervy. Mnohým finančným rozhodnutiam nevenujeme pozornosť v predstihu, ale až keď je neskoro. Školy tiež vyučovaniu finančnej gramotnosti veľkú pozornosť nevenujú. Banky a poisťovne, ktoré sú pre mladých prvou zastávkou pri prvých finančných rozhodnutiach, sa viac sústredia na kvantitu, než na kvalitu produktov a správnosť finančných rozhodnutí šitých na mieru. Je čas, aby mladá generácia, ktorá vstupuje na trh práce venovala viac pozornosti správnosti svojich vlastných finančných rozhodnutí. Poďme sa pozrieť na 5 rád, ako dospieť k správnym finančným rozhodnutiam, napriek, a možno aj vďaka, mladému veku.

1.Stráženie si výdavkov

Medzi finančné rozhodnutia nemusíme považovať len využívanie finačných produktov a našu orientáciu v nich, ale aj sledovanie tých peňazí, ktoré odchádzajú z nášho účtu. Je najvyšší čas aby sme sa naučili mať pod kontrolou svoje výdavky. Je správne upriamiť pozornosť na to, za čo míňame najviac peňazí, či nevieme tento výdavok zredukovať a či to naozaj aj potrebujeme.

2.Zarábanie = budovanie majetku

Ozaj si nemyslím, že by sme mali nezmyselne hromaždiť peniaze na účte a stále si niečo odriekať. Práve naopak. Mali by sme sa konečne naučiť správne ušetrené peniaze investovať a vďaka ním začať budovať svoj majetok. Veľkou chybou, ktorú mladí robia, je minúť väčšinu toho, čo im príde na účet. Mladý človek, nastupujúci do zamestnania, nemá žiadne finančné záväzky, čo znamená, že má obrovskú a jedinečnú príležitosť vytvoriť si finančnú rezervu, ktorá sa mu určite o pár rokov zíde. Zároveň si mladý človek môže dovoliť niesť vyššiu mieru rizika svojej investície.

3.Dôchodok po 20tke?

Druhý pilier je spôsob, ako sa od vstupu do sveta práce nespoliehať na to, že o mňa postará v budúcnosti štát, ale vziať zodpovednosť za svoj budúci dôchodok hneď do vlastných rúk. Zatiaľ čo dôchodok z prvého piliera ovplyvňuje do veľkej miery demografia, či situácia v krajine, dôchodok v druhom pilieri ovplyvňuje to, či sme zamestnaní a v akom fonde sa naše úspory v druhom pilieri zhodnocujú.

Vstup do druhého piliera je možný len do 35ky. Vstup nás nestojí ani cent, stav účtu je v prípade smrti dedičný a na dôchodku si vieme týmto rozhodnutím prilepšiť o zopár stoviek eur. Odporúčame investovať do indexových fondov, ktoré prinášajú najväčšie zhodnotenie, no dôležitý je aj správny výber správcovskej spoločnosti. Najväčšie zhodnotenie aktuálne prináša indexový fond od Axy.

Viac o II.pilieri a o tom, aké má s ním plány súčastná vláda sa dočítaš v tomto článku:

Vláda SR si začala uvedomovať problém, na ktorý finanční sprostredkovatelia dlhodobo upozorňujú


4.Poistenie treba riešiť, keď sme mladí a zdraví

Investície, príprava na dôchodok a poistenie sú veci, ktoré sú do istej miery hrou s časom. Čím skôr im venuješ svoju pozornosť, tým menej ťa budú stáť. Poistenie je dôležité riešiť vtedy, keď sme mladí a nemáme žiadne zdravotné problémy. Životné poistenie je dnes flexibilné a vždy by malo kopírovať aktuálne potreby klienta. Zmluvy sa dajú stále upravovať podľa toho, aké máš napríklad aktuálne záväzky. Poistenie pre mladého človeka nie je vysoká investícia a jeho účelom je udržanie si životného štandardu pri nepredvídateľných situáciach.

5.Nezadĺžujme sa, ak nemáme rezervu

Ak niekto uvažuje o tom, že si vezme úver na niečo, čo dnes možno ani nepotrebuje, mal by mať na pamäti to, ako tento záväzok skomplikuje jeho situáciu vtedy, ak bude potrebovať napríklad úver na bývanie. Vždy ak uvažujeme o úvere, zároveň myslime aj na vytváranie si finančnej rezervy. Nikto nechce zažiť situáciu, kedy z mesiaca na mesiac má nepredvídateľný výdavok a zrazu nevie splatiť svoje záväzky. A taktiež nezabúdajme nikdy ani na poistenie úveru. Neodporúčam poisťovať si úver v banke, ale v komerčnej poisťovni, vrámci životného poistenie, kedy si vieme zmluvu kedykoľvek upraviť podľa svojej aktuálnej životnej situácie a potrieb.

Zaujíma ťa viac o tom, ako si správne nastaviť svoje financie hneď na začiatku? Kontaktuj ma cez moju facebookovú stránku a rád ti s tým pomôžem! KLIKNI SEM!

KONTAKTUJTE NÁS
FACEBOOK

Ing. Miroslav Dzurovčin

Kancelária:

M.R.Štefánika 2702

093 01 Vranov nad Topľou

Mail: info@miroslavdzurovcin.sk

Telefón: 0944 131 395

Zostaňme v kontakte:

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White LinkedIn Icon
  • White YouTube Icon

© 2020 by Miro Dzurovčin - Financie bez tajomstiev. 

NAPÍŠTE MI