• Dávid Kidala

Koronavírus na SLOVENSKU: Investičná príležitosť, z ktorej sa ekonomika tak ľahko nespamätá

Slovensko aktuálne bojuje so situáciou, s ktorou sa počas svojej samostatnej existencie ešte nikdy nebojovalo. Život, na ktorý sme boli zvyknutý, si dal pauzu. Na Slovensku aktuálne platí mimoriadny stav, zatvorené sú takmer všetky maloobchodné prevádzky, všetci, ktorí pricestovali zo zahraničia sú v povinnej karanténe a zatvorené sú aj tri naše medzinárodne letiská. Nikto si v tejto chvíli netrúfa predpovedať, či svetová ekonomika má to najhoršie už za sebou, keďže nikto nevie odhadnúť, s akou situáciou sa budeme musieť popasovať v najbližších dňoch. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako aktuálne funguje finančný svet a akú príležitosť prináša aktuálna situácia pri tvorbe dlhodobej rezervy.


Finančné inštitúcie nateraz zostávajú otvorené


Vláda SR zaradila finančné inštitúcie medzi prevádzky, ktoré môžu byť výnimočne otvorené. Banky fungujú v klasickom režime, niektoré pobočky majú skrátené otváracie hodiny. Pre nás, finančných sprostredkovateľov, je táto situácia mimoriadne náročná, nakoľko stretávanie sa s našimi klientmi je nevyhnutnou súčasťou našej práce. Keďže všetci musíme obmedziť osobný kontakt na minimum, nezabúdajme na to, že mnoho požiadaviek sa dnes dá vyriešiť aj po telefóne. Na komunikáciu s bankami využívajte na maximum internetbanking a vaše požiadavky, súvisiace s finančnými produktami, bude váš finančný sprostredkovateľ určite vedieť vybaviť aj online.Rozbiť prasiatko, či odložiť splátky?


Viaceré banky začali minulý týždeň viac komunikovať možnosť odložiť splátky, ak sa klient náhle ocitne v situácií, kedy bude bez príjmu. Avšak, všetci klienti by mali mať na mysli fakt, že odloženie splátok úveru v banke, automaticky znamená negatívny zápis v úverovom registri. Ak sa klient napokon pre túto možnosť predsalen rozhodne, musí mať stále na mysli, že v prípade záujmu o refinancovanie úveru, nová banka bude brať do úvahy aj tento fakt.


Investičná príležitosť, z ktorej sa svet bude musieť spamätať


Aktuálna situácia bude pre menších podnikateľov a živnostníkov v mnohých prípadoch likvidačná. Nákupné správanie spotrebiteľov bude súčasnou krízou výrazne ovplyvnená, nakoľko majú iné prioritné potreby. Ekonomika reaguje oveľa citlivejšie na chvíľkové pandémie, než na už známe civilizačné ochorenia. To práve vďaka prirodzenému strachu z nepoznaného a rýchlosti šírenia správ o aktuálnom vývoji situácie.


Súčasná kríza predstavuje aj zaujímavú investičnú príležitosť. Súčasnú situáciu prepadu fondov by sme mohli nazvať aj exkluzívnym výpredajom, kedy môžu investori lacno nakúpiť. Bez ohľadu na to, či investujeme priamo do fondov alebo sme len sporiteľmi v II. či III. pilieri, nezabúdajme na jeden dôležitý fakt. Investície sú cesta na dlhú trať. Aktuálna situácia je len zastávkou, ktorý môže prispieť k zaujímavému zisku pri cieli vytvorenia si dlhodobej rezervy. Súčasná situácia určite nie je zaujímavá pre investorov, ktorí vyžadujú rýchlu návratnosť. Nezabúdajme, že lacná investícia do fondov nikdy nebude na úkor ich kvality.

KONTAKTUJTE NÁS
FACEBOOK

Ing. Miroslav Dzurovčin

Kancelária:

M.R.Štefánika 2702

093 01 Vranov nad Topľou

Mail: info@miroslavdzurovcin.sk

Telefón: 0944 131 395

Zostaňme v kontakte:

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White LinkedIn Icon
  • White YouTube Icon

© 2020 by Miro Dzurovčin - Financie bez tajomstiev. 

NAPÍŠTE MI