• Milan Staš

KARANTÉNA A FINANCIE: 7 tipov, čomu v týchto časoch venovať pozornosť!

Slováci prežívajú náročné obdobie - voľný pohyb a neobmedzené možnosti, ktoré boli doteraz samozrejmosťou, sa stali menej dostupnými. Väčšina z nás, z dôvodu minimalizovania rizika nákazy, ostáva radšej doma a začína sa po viac ako mesiaci karantény nudiť. Prinášam Ti niekoľko finančných tipov, vďaka ktorým sa vieš v týchto dňoch zabaviť a Tvoja peňaženka sa Ti za to poďakuje!


1. Spíš si na papier svoje príjmy a výdavky


Teraz je ten správny moment zistiť, či peniaze, ktoré sme míňali, kým sme nesedeli doma v dobrovoľnej karanténe, boli minuté rozumne. Nechcem to preháňať a zachádzať do extrémov, samozrejme, že koníčky, výlety a posedenie v podniku s kamarátmi niečo stoja. Dôležité je nájsť tú správnu rovnováhu. Ak Ti po celom mesiaci doma nechýba nič, čo k prežitiu potrebuješ (rodina, jedlo, hygienické potreby...) a zistil si, že po zaplatení všetkých pravidelných výdavkov Ti zostala na účte rezerva, je dobré spraviť si z toho pravidelný návyk, a túto rezervu odložiť hneď, keď Ti na účet pípne výplata. Tieto peniaze s rozumom investuj a po čase zistíš, že to bolo správne rozhodnutie. Ak netušíš do akých aktív investovať, určite Ti veľmi radi pomôžu finanční konzultanti z nášho tímu.


2. Urob si poriadok v papieroch a zmluvách


Odporúčam pretriediť si staré papiere - obrazne povedané - doklady o zrušení študentského účtu už asi v 40-tke potrebovať nebudeš. Zbav sa preto papierov a zmlúv prislúchajúcich k produktom, ktoré už dávno nevyužívaš alebo sú vypovedané. S týmto bodom úzko súvisí taktiež kontrola korešpondenčnej adresy vo finančných inštitúciách. V týchto momentoch je omnoho pohodlnejšie dostať poštu priamo do poštovej schránky alebo mailu, než si ju vyzdvihnúť u rodičov o týždeň, či dva.


3. Zníž si svoju splátku hypotéky a ušetrené peniaze investuj


Najvhodnejší spôsob ako odľahčiť svoj rodinný rozpočet, je znížiť si splátku na hypotekárnom úvere. Splátka sa takto dá znížiť o niekoľko desiatok, či dokonca stovák eur mesačne. Peniaze, ktoré predtým odchádzali na splatenie dlhu, sa dajú v ťažkých časoch rozumne umiestniť na finančné trhy a vedia prinášať výnosy, ktoré môžu znamenať, že splácanie hypotéky si skrátiš o niekoľko rokov. Ušetriť týmto spôsobom je možné aj na preplatení celého úveru. Ak máš viacero úverov, určite sa poraď so svojim finančným špecialistom, či sa dajú spojiť do jedného úveru, s výhodnejšími podmienkami.


4. Priprav si výpovede zmlúv PZP


Momentálne je vhodný čas pozrieť si aktuálnu cenu povinných zmluvných poistení pre svoje auto. Výpoveď poistenia musí byť zaslaná do centrály poisťovne minimálne 6 týždňov pred výročím zmluvy (a ak to spravíš trošku skôr, nič sa nestane - výpoveď zaevidujú). Platbu za toto poistenie si dokážeš výberom správnej poisťovne znížiť aj o niekoľko desiatok Eur. Určite na to využi našu stránku TUTO, na porovnanie cien poistenia a akonáhle zistíš, že preplácaš, starú zmluvu vypovedaj, a uzatvoríš si novú, v priebehu niekoľkých minút.


5. Skontroluj si fondy na účtoch dôchodkových pilierov


Podľa výpisov dôchodkových účtov je zrejmé, že pandémia neprospieva ani finančným trhom. Ak máš svoje dôchodkové piliere v dlhopisových fondoch, momentálne je tá vhodná doba, kedy si fondy treba prehodiť na indexové. V dlhopisových fondoch máš peniaze uložené bezpečnejšie, ale len s omnoho nižším výnosom (ak zohľadníme dlhé obdobie). Bola by škoda nevyužiť návrat indexov na ich predošlé maximá ak máš do dôchodku ešte 10 a viac rokov. Doposiaľ sa v histórii ešte nestalo, aby svoje predošlé najvyššie hodnoty trhy neprekonali, a tí, ktorí mali zainvestované práve v indexových fondoch sa tešili vysokým priemerným ročným výnosom. V dlhopisových fondoch sporí vždy ešte takmer 75% všetkých sporiteľov v II.pilieri. Vezmi v úvahu, že pri aktuálnych cenách jednotlivých podielov v indexových fondoch si nakúpiš omnoho viac podielov, ako keď sú ceny na vrchole. Ak stojí kilo banánov 1€ a Ty máš 10€, dokážeš ich kúpiť viac, ak sú v zľave za 50 centov, však? :) Viac sa tejto téme venoval nedávno kolega vo svojom článku TUTO.


Ak tvoja SDS nemá v ponuke indexový fond,  pre prestup do inej SDS nepotrebuješ navštíviť Sociálnu poisťovňu. Akceptačný list v týchto dňoch vieš vyžiadať aj online. Ak nevieš, ako si ho vyžiadať, spýtaj sa svojho poradcu.


6. Štandardné podielové fondy vymeň za ETF


Podielové fondy a programy pravidelného investovania sú zastaralé, a často málo flexibilné. Radšej ani nespomínam to, že vo veľa prípadoch sú dokonca tieto investičné produkty, v spojení so životným poistením, čo nie je pre klienta výhodné. V niektorých produktoch Ti danú stratégiu v čase nevie meniť ani Tvoj finančný poradca a nevieš si ju zmeniť ani Ty sám. Zároveň ich výkonnosť je značne ovplyvnená daňovou povinnosťou a vo veľa prípadoch aj vysokými priebežnými poplatkami, ktoré Ti ukrajujú z budúcej hodnoty účtu. V porovnaní s tradičnými podielovými fondami, sú fondy ETF nízkonákladové aj z hľadiska poplatkov za správu a zároveň sú po roku držania v portfóliu oslobodené od dane z výnosu. Táto skutočnosť Ti urobí značný rozdiel na konci investície. Zváž preto, či Tvoje podielové fondy zarábajú aspoň tak, ako zarába priemer trhu v dlhom období (6-8% p.a.) a ak nie, zváž posun do vyššieho levelu :). Zmluvy sa už dajú uzatvárať aj veľmi rýchlo online, bez osobného kontaktu, čo určite mnohí z Vás ocenia.


7. Vytvor si bočný príjem


Ak si počas týchto dní, keď už aj upratovanie je zábava, nenájdeš čas na to, aby si sa zlepšil v tom, čo Ti nejde, prípadne sa stal ešte lepším v tom, čo Ti ide najlepšie, pravdepodobne mrháš svojim potenciálom. Pokles príjmu zamestnancov v jednotlivých odvetviach je veľmi nepríjemný a skús preto tieto dni využiť vo svoj prospech. Naša profesia finančného sprostredkovateľa sa pružne prispôsobuje vonkajším vplyvom a v tejto situácii sme schopní obslúžiť ešte viac klientov ako doteraz (keďže sa nemusíme presúvať z bodu A do bodu B, ale všetko realizujeme online). Keď chceme slúžiť viac klientom, potrebujeme mať na to čoraz väčší tím šikovných ľudí a preto ak si myslíš, že by Ťa takáto práca bavila, neváhaj nám napísať. Radi si s Tebou prejdeme možnosti ďalšej spolupráce.


Aby som nadviazal na svoj posledný bod, ja, ale aj mnoho mojich kolegov, v týchto dňoch pracujeme z domu, rozširujeme si naše vedomosti a znalosti aby sme Vám klientom dokázali prinášať kvalitnejšie služby a riešenia, ktoré uspokoja Vaše potreby. Preto neváhajte ozvať sa v týchto dňoch komukoľvek z našich radov. Určite Vám ochotne pomôžeme prostredníctvom online nástrojov ako je Skype, Hangouts či Zoom. Vaša spokojnosť = náš pocit zadosťučinenia.  

KONTAKTUJTE NÁS
FACEBOOK

Ing. Miroslav Dzurovčin

Kancelária:

M.R.Štefánika 2702

093 01 Vranov nad Topľou

Mail: info@miroslavdzurovcin.sk

Telefón: 0944 131 395

Zostaňme v kontakte:

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White LinkedIn Icon
  • White YouTube Icon

© 2020 by Miro Dzurovčin - Financie bez tajomstiev. 

NAPÍŠTE MI